Klášter Plasy

Cisterciácký klášter byl založen knížetem Vladislavem II. Období po r. 1620 klášteru velmi přálo a vzkvétal. V 18. století byl J. Santinim zahradní pavilon. V přilehlém hřbitovním kostele nalezneme hrobku kancléře Metternicha. Před zámkem stojí litinová kašna.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Klášter premonstrátů Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Již na začátku 12. století bylo na tomto místě pravděpodobně slovanské hradiště a od roku 1385 byla osadě Teplá přidělena městská práva. Teplá je ale proslulá především premonstrátským klášterem, který zde v roce 1193 založil český šlechtic Hroznata, aby do něj vzápětí povolal premonstrátské řeholníky z pražského Strahova. Perlou kláštera, založeného kolem roku 1193, je zejména klášterní knihovna se 100 000 svazky, mezi nimiž jsou mnohé vzácné rukopisy a prvotisky. Po Strahovské knihovně se tak jedná o druhou největší klášterní knihovnou České republiky. Prohlídky barokního konventu zahrnují vdle dalších částí konventu také románsko-gotický kostel Zvěstování Páně s pozdně barokní výzdobou a výstavu exponátů z klášterních muzejních sbírek.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Klášter premonstrátů v Želivi

Premonstrátský klášter byl založen spolu s klášterním kostelem Nanebevzetí Panny Marie v první polovině 12. století. Z řad zdejších mnichů vyšel i známý husitský kazatel Jan Želivský. Během 17. a 18. století, kdy se klášter opět stal duchovním, hospodářským i kulturním centrem regionu, byl konvent obnoven ve stylu barokní gotiky J. B. Santinim. Řeholní komunita se do části kláštera vrátila v roce 1991. Veřejnosti je přístupný chrám, křížová chodba, refektář s bohatou štukovou i malířskou výzdobou, kapitulní síň, knihovní sál a další interiéry.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

klášter Rosa Coeli

Nachází se na pravém břehu řeky. Byl založen v roce 1181 Vilémem z Pulína pro ženskou řeholi premonstrátského řádu. V letech 1330 až 1390 prodělal rozsáhlou přestavbu v gotickém slohu, která mu vtiskla současnou podobu. Za husitských válek byl vypálen a poté nastal jeho úpadek. Pokus o obnovu koncem 17. století přerušil požár v roce 1703. Od té doby postupně chátral a roku 1808 byl premonstráty prodán do světských rukou. V současné době je objekt zpřístupněn a využíván pro kulturní účely.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Klášter sv. Jiří – Národní galerie v Praze

Stálá expozice české barokní malby a plastiky, díla umělců rudolfinské doby. Klášterní bazilika sv. Jiří založena kolem roku 920, nejstarší dochovaná chrámová stavba na Pražském hradě. Pozůstatky románských nástěnných maleb, náhrobky rodu Přemyslovců.

Kategorie: Muzea a technické památky

klášter Zlatá Koruna

Opevněnému cisterciáckému klášteru, který v malebném meandru řeky Vltavy roku 1263 založil král Přemysl otakar II., dal jméno dar francouzského krále - trn z Kristovy koruny. Jádrem kláštera je rajský dvůr, obklopený křížovou chodbou, k níž přiléhá kapitulní síň, refektář a klášterní chrám Nanebevzetí Panny Marie s kaplí Andělů strážných. Klášter je přístupný veřejnosti, samostatně si můžete prohlédnout stálou expozici jihočeského písemnictví.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Klausová synagoga

Největší synagoga pražského ghetta, postavená v areálu Starého židovského hřbitova, jméno odvozeno z německého slova „klaus“ ve významu malá budova. Expozice zaměřena na židovské tradice a zvyky.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Klementinum

Bývalá jezuitská kolej, po Pražském hradu největší historický komplex budov v hlavním městě, velkoryse rozvržený kolem čtyř nádvoří. Sídlo Národní knihovny České republiky, dva kostely, Zrcadlová kaple, historické sály, astronomická věž, vyhlídka. Prohlídky, přednášky, koncerty.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Koněpruské jeskyně

Třípatrový jeskynní systém s krápníkovou výzdobou vznikl v devonských vápencích, starých až 400 milionů let. Střední patro je významným archeologickým nalezištěm, v horním patře se ve středověku skrývala tajná penězokazecká dílna.

Kategorie: Jeskyně

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a cisterciácký kláš

Jedno z nejvýznamějších poutních míst České republiky je úzce spojeno s cyrilometodějsou tradicí; právě tady měl s největší pravděpodobností své sídlo první velkomoravský arcibiskup sv. Metoděj, V roce 1205 zde vznikl první cisterciácký klášter na Moravě. Součástí poutního areálu jsou vedle 100 metrů dlouhé pětilodní baziliky, kdysi prý největšího chrámu v zemi, rovněž podzemní katakomby a lapidárium se základy někdejší svatyně. velehradské bazilice udělil papež Jan pavel II. roku 1985 Zlatou růži, vzácný dar, jímž se pyšní jen francouzské Lourdy, mexické Guadalupe a polská Čenstochová.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Ojedinělý příklad meziválečné české architektury, postaven podle projektu slovinského architekta J. Plečnika, autora řady úprav interiérů i exteriérů Pražského hradu. Typická 42 m vysoká plochá zvonice s měděnou bání a křížem.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Kostel Panny Marie před Týnem – Týnský chrám

Gotický chrám z druhé poloviny 14. století, pozoruhodný vstupní portál v severní zdi. Cenná gotická cínová křtitelnice, varhany z roku 1670, množství renesančních a raně barokních náhrobků; je zde pohřben dánský astronom Tycho Brahe (1546-1601).

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

celkem 648 záznamů na 54 stránkách.

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS
Ncllw 브랜드 スーパーコピーブランド iphone ケース ブランド